B12 vitamini, vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan önemli bir vitamindir. Özellikle orta yaş ve üstü yetişkinlerde B12 vitamini gereksinimi artabilir. Halk arasında B12 vitamini dendiğinde ilk akla gelen konular hatırlama güçlüğü, yorgun ve bitkin hissetmek olabilir. B12 vitamininin faydaları ile “B12 Vitamini ve Duygu Durumu”, “B12 vitamini ve Sinir Sistemi” , “B12 vitamini ve seratonin” gibi soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin…

B12 Vitamini ve Duygu Durumu

B12 vitamini, normal sinir sisteminin desteklenmesinde önemli rol oynar. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda görev alır. B12 vitamini ile yorgunluk, bitkinlik ve enerji oluşum metabolizması arasında bir ilişki mevcuttur. B12 vitamini aynı zamanda normal homosistein metabolizmasına da katkıda bulunur. B12 vitamini, homosistein adı verilen bir amino asidin vücut tarafından kullanılmasını sağlar. B12 eksikliğinde homosistein kullanımı azaldığından kandaki homosistein seviyesi yükselir. Bu durum duygu durumu değişimleri, bitkinlik ve yorgunluk ile sonuçlanabilir. (1) (2)

B12 Vitamini ve Sinir Sistemi

B12 vitamini sinir sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur, Sinir sistemiminizin bir parçası olan nöronlar miyelin kılıf ile kaplıdır. Miyelin kılıf, sinir hücrelerini koruyan ve bu hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan önemli bir yapıdır. Miyelin kılıfının hasar görmesi durumunda sinir hücreleri arasında bazı iletişim sorunları yaşanabilir. (3)

Besinlerle alınan proteinler vücut tarafından parçalandığında homosistein adı verilen aminoasit açığa çıkar. Vücutta yüksek homosistein seviyesi genellikle B12 ve folat eksikliğinin bir işareti olabilir. Homosistein seviyesindeki yükselme hatırlama güçlüğü ile ilişkili olabilir. B12 vitaminin normal homosistein metabolizması üzerindeki katkısı hatırlama güçlüğünün önlenmesine yardımcı olabilir.(1)(4)

B12 Vitamini ve Nörotransmitterler

Ruh halini etkileyen yapılardan birisi denörotransmitterlerdirve bunlar sinir sisteminin bir parçasıdır. B12 vitamini sinir sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Aynı zamanda vücudun enerji dengesinin sağlanmasına katkı sağlar ve yorgunluk ve halsizliğin azalmasına katkıda bulunur. (5)(6)(7)(8)

B12 ve Serotonin

Serotonin, beyin hücreleri ile vücudun diğer sinir hücreleri arasında iletişim sağlayan nörotransmitter denilen yapılardan biridir. Kan damarlarının kasılıp daralmasına yardımcı olan serotonin, kişinin kendini duygusal açıdan stabil, daha mutlu ve sakin hissetmesini sağlar. Serotonin seviyeleri düştüğünde duygu durum değişimleri gözlemlenebilir. Nörotransmitterler sinir sisteminin salgıladığı maddelerdir. B12 vitamini sinir sisteminin normal işleyişine katkıda bulunarak nörotransmitterlerin normal çalışmasını destekleyebilir. (4) (5) (6)(7)(8)

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Doktor tavsiyesi niteliğinde değildir.