B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan ve suda çözünebilen bir vitamindir. Suda çözünebilen vitaminler vücut tarafından depolanamaz ve fazlası idrar ya da ter yoluyla vücuttan atılır. İçeriğinde kobalt minerali bulunduğu için B12 vitamini kobalamin olarak da adlandırılır.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 Vitamini ve Duygu Durumu

B12 vitamini, vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan önemli bir vitamindir. Özellikle orta yaş ve üstü yetişkinlerde B12 vitamini gereksinimi artabilir. Halk arasında B12 vitamini dendiğinde ilk akla gelen konular hatırlama güçlüğü, yorgun ve bitkin hissetmek olabilir. B12 vitamininin faydaları ile “B12 Vitamini ve Duygu Durumu”, “B12 vitamini ve Sinir Sistemi” , “B12 vitamini ve seratonin” gibi soruların cevaplarını öğrenmek için okumaya devam edin…

B12 Vitamini ve Duygu Durumu

B12 Vitamini Gereksinimi Nedir?

B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumundan enerji metabolizmasının düzenlenmesine kadar vücudun tüm yaşamsal faaliyetlerinde kilit rol alan önemli bir vitamindir. Vücut tarafından üretilememesi ve depolanma oranının düşük olması nedeniyle günlük olarak besinlerle ve dengeli beslenmeye ek olarak takviyeler yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu B12 vitamini miktarı karşılanabilir.

B12 Vitamini Gereksinimi Nedir

B12 Vitamini Değeri Kaç Olmalıdır?

Vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli görevleri olan B12 vitamini, hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. B12 vitamini açısından zengin besinlerin az tüketilmesi ya da vitamin emiliminde yaşanan sorunlar B12 vitamini gereksinimini artırabilir.

B12 Vitamini Değeri Kaç Olmalıdır?